vaclavhrabak.cz

Týden

15. června 2026 – 21. června 2026

Jan Křtitel

18. června 2026 (duchovní)

Protože se blíží svátek svatého Jana Křtitele, alespoň pár slov o něm. A asi je nejlepší tato slova vybrat z „té“ velmi důležité knihy.

V Janově evangeliu se hned zpočátku dočteme o božím světle a také hned v úvodu se píše o Janu Křtiteli:

„Objevil se člověk poslaný od Boha, jehož jméno bylo Jan.
Ten přišel jako svědek, aby o tom světle vydal svědectví, aby skrze něho všichni uvěřili.
On sám nebyl to světlo, ale přišel, aby o tom světle vydal svědectví.“

Jan o něm vydával svědectví. Volal: „To je ten, o němž jsem řekl: ‚Ten, který přichází za mnou, je přede mnou, neboť byl dříve než já.‘“

Druhého dne Jan uviděl Ježíše, jak k němu přichází, a řekl: „Hle, Beránek Boží, který snímá hřích světa.
Toto je ten, o němž jsem řekl: ‚Za mnou přichází muž, který je přede mnou, neboť byl dříve než já.‘
Ani já jsem ho neznal, ale proto jsem přišel a křtil ve vodě, aby byl zjeven Izraeli.“

A Jan vydal svědectví: „Viděl jsem, jak Duch sestupoval jako holubice z nebe a zůstal na něm.
Ani já jsem ho neznal, ale ten, kdo mne poslal křtít ve vodě, mi řekl: ‚Na koho uvidíš sestupovat Ducha a zůstávat na něm, to je ten, který křtí v Duchu Svatém.‘
A já jsem to viděl a dosvědčuji, že toto je Boží Syn.“

Jan Křtitel byl vyslán, aby připravil cestu pro světlo, a tím světlem byl Kristus.

A těmito slovy se s vámi dnes večer rozloučím.

Írán

18. června 2026 (společnost)

Dobrá zpráva pro všechny. Minule jsme mluvili o modlitbách za mír a v Íránu se nyní k míru schyluje. A celosvětově také klesají ceny ropy. V naší zemi se zlevňování děje jako obvykle pomaleji než jinde, ale myslím si, že je teď dobré tankovat, až nás k tomu donutí oranžová kontrolka, protože ceny na benzínkách by měly postupně klesat.

Propagandistický Seznam vyplodil článek s názvem „Írán vítězí. Amerika kapituluje. Izrael skřípe zuby“. A v něm se dočteme, že Írán překvapivě posílil. No, pro ty, kteří světové procesy sledují, to žádné překvapení nebylo. Například i ruský analytik Valerij Viktorovič Pjakin říkal od samého začátku, že celá operace v Íránu má vést k jeho posílení, protože z Íránu se má stát jedno z globálních světových center řízení. A tak se na světové šachovnici jen popostrčila jedna figurka a hraje se dál, a těm, co tahají za nitky, je úplně jedno, kolik přitom zemře lidí.

A protože to vypadá, že prognózy vycházejí podle plánu, tak se na Blízkém východě budou dít zřejmě zajímavé věci a vliv Evropy bude za chvíli zcela okrajový. Ale právě proto má slovanský svět šanci vrátit se ke svým kořenům a nenechat se dál vysávat Západem.

Na jednom světovém bojišti se díky Bohu schyluje k míru, ale bohužel válkychtivé a krvelačné bestie se dnes radují z výbuchu v moskevské rafinérii. Ale nemyslím si, že si tím nějak moc pomohou, možná spíše naopak. A tedy přidám na závěr přání za mír.

Stávka ČT

18. června 2026 (společnost)

Česká televize nám na 22. června připravila konečně vyvážené vysílání a rozhodla se nevysílat nic. A navíc zřejmě jen nažhaví těch asi 5 procent lidí, kteří ji jsou ještě ochotni finančně podporovat. Ti ostatní si spíš jen oddychnou.

Je vlastně s podivem, proč toto nejen zbytečné, ale i nebezpečné médium jde do stávky. Všem rozumným lidem se přece jen uleví, když přestanou vysílat ti, kteří se nás dlouze a systematicky snaží zlikvidovat. A navíc za to od nás chtějí ještě výpalné zcela stejným způsobem, jako když mafie vybírá peníze za ochranu.

Přesto si nemyslím, že se veřejnoprávní televize má úplně zrušit. Oproti současnému stavu by zrušení bylo samozřejmě mnohem lepší, ale mnohem pracnější cesta k tomu, aby Česká televize začala skutečně sloužit lidem, by nakonec mohla být přínosnější. Ale to by šlo udělat s desetinovým rozpočtem a také s desetinovými prostory.

Ale abychom nezapomněli na tu pozitivní zprávu: v pondělí si můžeme užít krásný den bez České televize!

Třezalka

18. června 2026 (zdraví)

Blíží se svatojánská noc, která bude již v úterý 23. června, tedy v předvečer svátku svatého Jana Křtitele. A o svatojánské noci, nejlépe přímo o půlnoci, a protože je letní čas, tak v jednu hodinu ranní, se sbírají svatojánské byliny, například pelyněk černobýl, dobromysl – tedy oregano, heřmánek, mateřídouška, devětsil, šípková růže, zvonek, jelení skok, mydlice, chrpa, bludníček, kapradí, rozchodník a mnohé další. A často se sbírá devatero bylin, takže si můžete vybrat z devíti bylin, které právě najdete. Ale záměrně tu nejdůležitější bylinu jsem si nechal na konec a tou bylinou je přímo bylina svatého Jana – třezalka tečkovaná.

Právě kolem svatého Jana třezalka začíná kvést a její květy jsou nejmocnější. Třezalka se používá nejen jako bylinka k vnitřnímu užívání, ale i jako ochranná bylina před zlými duchy, kdy se zavěšuje na nebo nad dveře a nebo nad ikony, tedy obrázky svatých.

Když v ruce rozemnete žlutý květ, tak se vám prsty obarví do červena. To je právě další symbolika svatého Jana Křtitele, tedy jeho krev, která tekla z jeho rány poté, co mu byla useknuta hlava a přinesena na míse krásné Salome. Bohužel Krylovu *Salome* nemáme v naší hudební bance, jinak bychom si ji hned teď mohli pustit.

Třezalka je velmi silná bylina a při užívání je potřeba být trochu opatrný. Má silné uklidňující účinky na nervy. Tedy v akutních případech je to velmi dobrý nástroj, ale není dobré třezalku užívat delší dobu.

Zároveň má ale také schopnost přímo léčit nervy a nervová zakončení, ale k tomu se používá spíše třezalka zpracovaná do homeopatické formy.

Používá se i na další potíže – na léčení ran, pohmožděnin, popálenin, otoků a zánětů kůže, při bodnutí hmyzem, při epilepsii, ochrnutí a nervových bolestech. A pokud se vám nepodaří nasbírat třezalku o svatojánské půlnoci, tak ji můžete sbírat samozřejmě i jindy, ale kolem svatého Jana je tak jako tak ten nejlepší čas.

Kromě sušení třezalky je také velmi užitečné si připravit třezalkový olej, který je vhodný na hojení popálenin, a to i od slunce, na drobné oděrky, a pomáhá vyhlazovat i vrásky. A tak jako když třezalkový květ rozemnete mezi prsty, tak i olej se při louhování zbarví do krvavě červené barvy.

Eduard Heger

18. června 2026 (společnost)

Když už jsem mluvil o veřejnoprávních médiích, tak ještě zmíním, že včera jsem si ze studijních důvodů pustil po velmi dlouhé době rádio Český rozhlas Plus. A jak jsem ho dlouho neslyšel, tak mě opět dostatečně šokovalo. Jakási redaktorka, která si nezaslouží jmenovat, tam vedla rozhovor s Eduardem Hegerem, bývalým slovenským premiérem.

A už dlouho jsem neslyšel tak nenávistný a hloupý projev od obou aktérů. Jediné, kdy se Heger začal blaženě rozplývat štěstím, bylo, když vyprávěl o svém setkání se svým přítelem Fialou.

Nicméně zmínil celkem praktický počin vlády Roberta Fica. 11. prosince loňského roku schválil slovenský parlament novelu, která hrozí až půlročním vězením za zpochybňování Benešových dekretů a poválečného uspořádání. Myslím, že by se náš Slovák Babiš mohl ve své rodné zemi inspirovat. Po tom, co chlapci z Landsmanšaftu začali tlačit v Brně na svou německou pilu, což se setkalo s velkým odporem české veřejnosti, by si tím Babiš mohl získat větší oblibu a udělat současně i něco užitečného.

TÉMA TÝDNE

Farmaceutický průmysl

18. června 2026 (zdraví)

Před týdnem jsme si povídali o dětském očkování a jen krátce jsem zmínil Rockefellera a to, že rozjel farmabyznys. A toto téma si zaslouží více pozornosti, protože je důležité nejen pro jednotlivce, ale i pro celou společnost.

Když tuto problematiku příliš nezkoumáme a od malička vyrůstáme v tom, že když nás něco bolí, jdeme za doktorem a on nám pomůže, potom má někdo bouračku a doktoři ho poskládají dohromady, nějaká stoletá dáma je na umření, ale po pár dnech v nemocnici je zas doma a peče buchty, tak samozřejmě věříme tomu, že doktoři jsou tu proto, aby nám lidem pomáhali. A pak ještě když si představíme, jak musí dlouho studovat a po nocích mají služby v nemocnicích a jak se k nim všichni s úctou chovají, tak přece není nic hezčího než povolání doktora, který se celý život obětuje za lidi, aby se měli dobře. A samozřejmě i většina doktorů tomu, že pomáhají lidem, skutečně věří.

A nyní přišla velmi důležitá a zajímavá lekce – covid. A všichni jsme byli svědky toho, že většina doktorů místo toho, aby se chovala podle svého slibu *Primum non nocere*, tedy hlavně neškodit, byla ochotna zcela slepě poslechnout příkaz z jakéhosi řídícího centra a pod nátlakem do lidí píchat něco, co člověk se selským rozumem běžně vyhodnotil jako život ohrožující hazard. Nutno tedy podotknout, že čest doktorům, kteří se tomuto diktátu vzepřeli a podepsali deklaraci lékařů. Bylo jich více než 2000. Nicméně to jsou asi 2,5 procenta. Reálně můžeme počítat s tím, že 5 % doktorů s tím nesouhlasilo, ale co ten zbytek?

A když nad tím popřemýšlíme, tak nám z toho vyvstane otázka – 95 % doktorů je schopných do našeho těla vpravit látky, které jsou potenciálně zdraví i životu nebezpečné jen kvůli tomu, že jim to řekne někdo z ústředí. A přitom jsou schopni vypnout mozek, rozum i intuici a jen poslouchají jako cvičení vojáci na poli. A nyní přichází ta nejdůležitější otázka. Byl covid jen čistě náhodná výjimka? 100 let fungovala medicína naprosto ve prospěch člověka a teď to celé najednou někdo ovládl a spáchal čistě najednou celosvětový zločin? A nebo je to naopak 100 let velmi dobře zaběhnutý stroj, který je velmi dobře promazáván a funguje pro nějaké zájmy a covid byl jen ukázka toho, že jsme mohli zahlédnout, jak to vše funguje za oponou?

Většina lidí psychologicky volí první variantu, i když vlastně vůbec nedává smysl. Ale lidská přirozenost směřuje k jistotě toho, na co je zvyklá. Je to vlastně přirozená jistota konzervatismu před tím, že bychom si chtěli připustit, že jsme naletěli. Přece to, čemu jsme celý život věřili, nemůže být nějaký podvod. Tím bychom si museli přiznat, že jsme se mýlili. A tak si velmi ochotně namluvíme, že covid byl jen nějaká výjimka.

Jenže tato první varianta skutečně nedává smysl. A když si k tomu přidáme další střípek toho, že na počátku toho všeho stojí Rockefeller a jeho klan, tak nám pomalu začne svítat.

Sám mám výhodu, že praktikuji homeopatii víc než 20 let a vím, jak funguje mnoho farmak, a slyšel jsem osobně také velmi mnoho příběhů, jak tato farmaka působí. To samozřejmě neznamená, že celá medicína je naprosto špatně. Není. Některé věci skutečně pomáhají. Ale většina bohužel ne. A doktoři, i když to mohou být sebeslušnější lidé, to vůbec netuší. Protože jsou zkrátka naučeni poslouchat jakési příkazy z ústředí.

No a tak jsem si řekl, že o těchto tématech budu připravovat na stanici Hvězda takový malý seriál, kde si budeme povídat trochu víc o klasické medicíně, jak to vše funguje v zákulisí, i praktické věci – jak například působí statiny, hormonální antikoncepce nebo třeba obyčejný Paralen.

Samozřejmě část medicíny je skutečně prospěšná, hlavně ta, která zachraňuje životy například chirurgickými zákroky. Ale s farmaky je to už něco jiného. A dopad zdaleka není jen na lidské zdraví a na to, aby farmaceutické firmy co nejvíc vydělávaly.

Farmaka mají velký dopad na duševní stav celé společnosti, a to je ještě závažnější než samotné zdraví. Před týdnem jsme mluvili o tom, že jeden z velkých vlivů dětského očkování je nedostatečné utváření dětské identity. Dalším velkým následkem u dětí jsou různé neurologické poruchy, tedy například zhoršené soustředění. Z dětí tak vyrůstá generace, která má velký deficit.

Ale tím to rozhodně nekončí. Dívkám je často velmi brzy nasazována hormonální antikoncepce, která má také velký vliv na psychiku. Je prokázáno, že hormonální antikoncepce zvyšuje u ženy pocity poddajnosti, podřízenosti a nižšího sebevědomí. A to užívají často ženy mezi 16. a 30. rokem života. To je část populace, které je farmaky uměle vytvářen pocit poslušnosti vůči autoritám.

A další výrazná skupina farmak, která se rozšiřuje v celé populaci, jsou antidepresiva. Místo toho, aby se lidem pomáhalo v jejich skutečných problémech, je jim nabídnuta pilulka umělého štěstí. Ale to štěstí není zadarmo. Antidepresiva snižují celkově emočnost. Lidé užívající antidepresiva jsou emočně celkově plošší. Vím, že mnoho z posluchačů tato farmaka také užívá a lékaři jim je vysvětlováno, že je to chemická fyziologická dysfunkce a že je potřeba mozku dodat potřebné látky. To celé ale není vůbec pravda. Nic takového ve skutečnosti neexistuje.

Důsledek už jen těchto tří skupin farmak nemá pouze velký dopad na jednotlivce, ale ovlivňuje dramaticky náladu celé společnosti. Mnozí z vás nechápou, jak se tolik lidí může chovat jak ovce a slepě poslouchat nesmyslné příkazy shora. Ale farmaceutický průmysl systematicky takové lidi pomocí chemických látek vytváří. A další velký vliv na vytváření poslušného obyvatelstva mělo očkování proti covidu. Ale o tom si podrobněji povíme v některém z dalších čtvrtečních pořadů na stanici Hvězda.